راهنمای مصور ارسال لیست حقوق کارکنان به سازمان امور مالیاتی ( دارایی )

لیست حقوق دستمزد

کلیه اشخاص حقوقی که طبق قانون تجارت، مشمول پرداخت مالیات هستند، می بایست لیست حقوق کارکنان را از طریق سامانه مالیات بردرآمد حقوق و دستمزد سازمان امور مالیاتی کشور در این نشانی، ارسال کنند. در واقع اکنون برای انجام بسیاری از کارهای مالیاتی، بیمه، خود اظهاری، دریافت گواهی نامه ارزش افزوده  و پرداخت مالیات، نیازی  به مراجعه حضوری نیست و فرآیندها، از طریق سامانه های مربوطه انجام می شود.

در این گفتار، شما با راهنمای مصور استفاده از سامانه مالیات بر درآمد حقوق و دستمزد آشنا می شوید.

شرکت محاسبان تلاشگر خبره با سال ها تجربه موفق در ارائه خدمات مشاوره و مالیاتی و خدمات حسابداری و مالی شامل: تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی، ارزش افزوده، گواهی مربوطه، تنظیم گزارشات فصلی، انجام حسابداری شرکت های بازرگانی، پیمانکاری، خدماتی، تولیدی، نظارت بر واحدهای مالی جهت کنترل اسناد و به روز رسانی نرم افزارهای مربوطه، آماده ارائه خدمات به مودیان مالیاتی و اشخاص حقیقی و حقوقی سراسر کشور است تا از بخشودگی و معافیت های مالیاتی حداکثری بهره مند شده و بهره وری کسب و کار و سود دهی خود را افزایش دهند.

با ما همراه باشید.

مقدمه ای بر راهنمای ارسال لیست حقوق

مقدمه ای بر راهنمای ارسال لیست حقوق

سیستم مکانیزه مالیات بر درآمد حقوق و دستمزد که اخیرا توسط سازمان امور مالیاتی راه اندازی شده است، تسهیل تکالیف مودیان محترم مالیاتی را نسبت به ارسال صورت حقوق کارکنان را به همراه داشته و در این پرتال، اطلاعات دریافت کنندگان دستمزد ، میزان حقوق آن ها، مزایای پرداختی، مالیات مرتبط، اطلاعات پرداخت کننده حقوق ، به صورت فایل دریافت می شود.

این اطلاعات در سامانه سازمان امور مالیاتی ذخیره و در جریان رسیدگی به پلمپ دفاتر قانونی و رسیدگی های فصلی توسط ممیزان دارایی، مورد تحلیل قرار می گیرد. لذا در ارسال گزارشات ماهانه و اعلام گزارشات فصلی مالیات بر ارزش افزوده از طریق سامانه ها، دقت کافی مبذول دارید.

شما می بایست از طریق سامانه جدید تسلیم لیست حقوق کارکنان، اطلاعات را به صورت ماهانه ارسال کنید. این سامانه ۲۴ ساعته در طول هفته، به  خدمات رسانی به مودیان محترم فعال بوده و هیچ هزینه ای را به مودی، تحمیل نمی کند.

ورود به سامانه سازمان امور مالیاتی

ورود به سامانه سازمان امور مالیاتی

شما باید به سامانه وارد شده و صفحه ای که تصویر آن را در عکس بالا مشاهده می کنید، برایتان به نمایش درخواهد آمد. توجه کنید که تنها در صورتی لیست ماهانه حقوق کارکنان، تایید و در سیستم ثبت می شود که گزینه تایید نهایی توسط کاربر (نماینده شرکت) کلیک شود. لذا دقت لازم مبذول داشته تا کد دبیرخانه را دریافت نمایید که در غیر این صورت، عدم دریافت لیست حقوق به منزله تخلف بوده و موجب رد دفاتر قانونی و از دست دادن بخشودگی ها و معافیت ها را به دنبال خواهد داشت.

دریافت شماره اقتصادی مودیان مالیاتی سامانه امور مالیاتی کشور

(به منظور دریافت شماره اقتصادی مودیان مالیاتی، باید وارد این لینک شده و روی گزینه ورود به سامانه که با فلش زرد رنگ مشخص شده است، کلیک کنید)

شما می بایست از واحد مالیاتی خود، کد کاربری و رمز عبور ورود به سامانه را از طریق پست دریافت کنید. سپس وارد سامانه salary.tax.gov.ir  شده و اگر کد اقتصادی ندارید، از طریق سامانه tax.gov.ir، کد مربوطه را دریاقت کنید. هم چنین باید شناسه ملی ۱۱ رقمی را هم در اختیار داشته باشید.

سپس کد کاربری و رمز عبور را وارد کنید.

کد کاربری و رمز عبور در سامانه اطلاعات مالیات بر درآمد حقوق

وقتی روی گزینه ورود کلیک کنید، به صفحه ای وارد می شوید که در عکس زیر به نمایش گذاشته شده است.

ورود به سامانه اطلاعات مالیات بر درآمد حقوق لیست حقوق

در این صفحه، شما بایستی برای ادامه فرآیند، حتما، اطلاعات سه گانه ارائه شده در صفحه را مطالعه کرده و گزینه : موارد بالا را خوانده و با آن ها موافق  هستم را تایید کنید. همان طور که مشاهده می کنید، برای ورود اطلاعات حقوق و دستمزد کارکنان در سامانه دارایی، ۲ موضوع را بدانید:

 • همه کارمندان شما باید تاریخ شروع به کار مشخصی داشته باشند.
 • اگر کارمندان، تاریخ شروع به کار نداشته باشند، لیست های ارسالی رد شده و مشمول جریمه می شوید.
 • اگر کد ملی کارمندان به صورت نادرست وارد شده است،  نسبت به تصحیح آن اقدام کنید.

پس از کلیک بر  روی گزینه ثبت، وارد صفحه ای می شوید که عکس آن در تصویر زیر نمایش داده شده است.

شماره حوزه و تابعیت در سامانه اطلاعات مالیات بر درآمد حقوق

شما بایستی کد اقتصاد قدیم، کداداره کل، شماره حوزه و تابعیت را مشخص کنید. نوع تابیعت کارفرما به صورت ایراانی یا خارجی است. در منو اصلی سایت که به صورت عکس زیر نمایش داده شده است، گزینه هایی چون: صفحه شخصی، فهرست حقوق ، دستمزد بگیران، راهنما، گزارش خط، خروج و انجمن را مشاهده می کنیم.

فهرست حقوق ، حقوق بگیران و راهنما و خروج منوی سامانه اطلاعات مالیات

گزینه صفحه شخص شامل ۳ بخش است:

 • منوی بالا صفحه که شامل صفحه شخصی، فهرست حقوق ، حقوق بگیران و راهنما و خروج و نام شرکت است.
 • مشخصات کارفرما که شامل اطلاعات کارفرما است.
 • مشخصات آخرین لیست ها که ۵ لیست آخر ارسالی را به نمایش م یگذارد.

فهرست حقوق جدید سامانه اطلاعات مالیات بر درآمد حقوق

فسمت فهرست حقوق شامل بخش  های متنوعی است که در عکس بالا مشاهده می کنید.

 • فهرست حقوق جدید: در این بخش قادرید تا فهرست حقوق جدید ایجاد نمایید.
 • فهرست فایل های ارسالی، همه فایل های حقوق کارکنان در ماه هایی که وارد کردید را در این بخش می توان مشاهده کرد.
 • تبصره ماه هشتاد و شش
 • فهرست: لیست هایی که مودیان ارسال کرده را به نمایش می گذارد.

 معرفی حقوق بگیر در قسمت حقوق بگیر جدید سامانه اطلاعات مالیات بر درآمد حقوق

بخش بعدی که در عکس بالا مشاهده می کنید، گزینه حقوق بگیران است. این بخش شامل مواردی چون:

 • دستمزد بگیر جدید: اگر شما به صورت اینترنتی، اطلاعات خود را ارسال می کنید، اطلاعات کارمند جدید را وارد کنید.
 • فهرست حقوق بگیران: اگر بعد از معرفی حقوق بگیر در قسمت حقوق بگیر جدید، می توانید لیست حقوق بگیرانی که در سایت ثبت نام کرده اند را مشاهده کنید.
 • خطاهای فایل پرسنلی: بخشی که شما می توانید خطاهای مربوط به ورود اطلاعات دستمزد بگیران را مشاهده و نسبت به رفع نقص اقدام کنید.

خطاهای فایل پرسنلی در سامانه اطلاعات مالیات لیست حقوق

بخش دیگر که در عکس بالا مشاهده می کنید، قسمتی است که به گزارش خطا اشاره دارد. اگر خطایی در سایت مالیات مشاهده کردید، عکس  آن را برای کارشناسان بخش فنی سایت ارسال تا نسبت به رفع نقص مشاوره شوید. همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، از طریق بخش راهنمای سامانه می توانید، فایل PDF راهنما را مشاهده کرده و از طریق نمودار انجام کار، مراحل انجام کار در این سیستم را تماشا کنید.

معرفی گزینه صفحه شخصی کارفرما در سامانه مالیات حقوق کارکنان

معرفی گزینه صفحه شخصی کارفرما در سامانه مالیات حقوق کارکنان

در این قسمت، قادر خواهید بود تا اطلاعات هویتی که در سامانه ثبت نام کد اقتصادی که در ابتدای این گفتار معرفی شد را مشاهده کنید. اگر  مغایرتی مشاهده کردید، با مراجعه به لینک ویرایش اطلاعات، نسبت به اصلاح آن اقدام کنید.

مشخصات کارفرما، شامل:

 • مودی
 • کد اقتصادی قدیم
 • شرح نوع مالکیت
 • کد شعبه

مشخصات آخرین لیست ها را نیز در عکس مشاهده می کنید که بر اساس سال و ماه و تعداد پرسنل ثبت شده است.

گزینه فهرست حقوق جدید

گزینه فهرست حقوق جدید سامانه اطلاعات مالیات بر درآمد حقوق

در قسمت فهرست حقوق جدید،می توان یک لیست حقوق جدید را اضافه کرد.  توجه کنید که فایل متنی WH و WK فایل هایی هستند که از سیستم حقوق دستمزد با سیستم عامل ویندوز گرفته می شود و موارد DH و DK نیز فایل هایی هستند که از سیستم حقوق و دستمزد با سیستم MS DOS گرفته می شود.

همان طور که در عکس مشاهده می کنید، در بخش  نحوه ثبت لیست،  ۴ گزینه دارید:

 • بدون ارسال فایل (گزینه فایل ریز حقوق و فایل خلاصه فهرست حقوق غیر فعال می شود)
 • ارسال فابل متنی TXT
 • ارسال فایل فشرده ZIP
 • کپی از ماه قبل

اگر حجم فایل های شما زیاد است، دو فایل WH و WK  را در یک فایل ZIP قرار داده و از طریق این گزینه ارسال کنید. اطلاعاتی که وارد می کنید،  ظرف ۱ ساعت پردازش شده و تعداد کارمندان را به نمایش می گذارد.

سال و ماه و نام لیست و نوع لیست (اصلی-الحاقی-اصلاحی) لیست حقوق

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، سال و ماه و نام لیست و نوع لیست (اصلی-الحاقی-اصلاحی) باید وارد شود. اگر لیست شما، کپی از ماه قبل است در بخش نام لیست اصلی، انتخاب کنید. شما بایستی فاصل اطلاعات پرسنلی، فایل ریز  حقوق و فایل خلاصه فهرست حقوق را از طریق BROWSE انتخاب و ضمیه کنید.

نحوه ثبت لیست حقوق

اطلاعات مالیات نحوه ثبت لیست حقوق

در بخش نحوه ثبت لیست، همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، ۵ گزینه دارید که جزییات آن را در نظر داشته باشید:

 • بدون ارسال فایل: اگر این گزینه را انتخاب کنید، پس از کلیک روی گزینه ثبت لیست، به قسمت عملیات لیست حقوق ایجاد شده رفته و کارکنان را به لیست پرسنلی اضافه کنید و بعد از آن، خلاصه لیست را ایجاد فرمایید.
 • ارسال فایل متنی بدون پرسنل: اگر قبلا، اطلاعات پرسنلی را ارسال کردید و در لیست حقوق ماه جدید، اطلاعات پرسنلی شما تغییر نکرده است،  نیازی به ارسال فایل WP نخواهد بود.
 • ارسال فایل متنی با پرسنل: اگر قبلا فایل پرسنلی خود را ارسال نکرده اید یا در این ماه، اطلاعات پرسنلی شما تغییر  کرده است، باید فایل WP ارسال گردد.
 • ارسال فایل فشرده: ارسال فایل ZIP است
 • کپی از ماه های قبل: همان طور که از نامش پیداست،  از اطلاعات حقوق و دستمزد کارکنان که ماه های قبل وارد کردید،  کپی بگیرید و لیست جدید را ویرایش  کنید.

فهرست منو در سامانه اطلاعات مالیات بر درآمد حقوق

در تبصره ماه ۸۶ که پس از بخش فهرست فایل های ارسالی  است، به موارد زیر توجه کنید:

اگر شما به اشخاص حقیقی که کارمند شما نیستند و به صورت حق الجلسه ای و حق المشاوره و موقتی کار می کنند و مشمول بیمه و کسورات بازنشستگی نمی شوند،  پرداختی دارید،  مشمول مالیات به نرخ ۱۰ درصد هستند. در زمان پرداخت دستمزد این افراد، مالیات متعلقه را کسر و ظرف مدت تعیین شده در ماده هشتاد و شش قانون مالیات مستقیم، با اعلام مشخصات دریافت کننده، مطابق فرم نمونه سازمان مالیاتی، پرداخت کنید. در غیر این صورت، جریمه  خواهید شد.

حق الجلسه ای و حق المشاوره و موقتی سامانه اطلاعات مالیات بر درآمد حقوق

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، مشخصات کارفرما در سیستم اشخاص حقوقی به نمایش در می آید. اطلاعات کارفرما شامل: نام، کد اقتصادی، شناسه ملی، شماره ثبت، شماره پرونده، کد پستی، تلفن، سال، مبلغ کل، مالیات، شماره کلاسه، ماه،  صدور شناسه و پرداخت در این فرم به نمایش در می آید که باید صحت اطلاعات را بررسی کنید. مودیان باید توجه داشته باشید که پرداخت قبض های پرداخت مالیات، تنها در شعبه بانک ملی و یا از طریق درگاه های الکترونیکی بانک ملی امکان پذیر  است.

گزینه نحوه حقوق بگیر جدید

گزینه نحوه حقوق بگیر جدید

از این گزینه، همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، می توانید اطلاعات پرسنل خو را که قبلا در سامانه ثبت نشده است، وارد کنید. توجه کنید که در زمان ویرایش اطلاعات، کارفرمایی که این کارمند را به صورت اصلی تعریف کرده است، می تواند اطلاعات را ویرایش کند. اگر کارمندی را به صورت غیر اصلی تعریف کنید، در زمان ویرایش، صرفا اطلاعات شغلی قابل تغییر  خواهد بود. اگر  نوع بیمه کارمند جدید را سایر انتخاب کنید،  نام بیمه حتما باید قد شد. اگر کارمند شما، بازنشسته است، نوع بیمه را بیمه نشده انتخاب کنید.

اطلاعات هویتی دستمزد بگیر شامل: ملیت، کد ملی ۱۰ رقمی، نام و نام خانوادگی، کد پستی ۱۰ رقمی،  محل  صدور، نام کشور، شماره شناسنانه و مدرک تحصیلی  باید مشخص شود.  اطلاعات بیمه ای، اطلاعات شغلی، رشته، تاریخ شروع به کار، نوع استخدام و تاریخ پایان کار باید مشخص شود.

گزینه فایل های ارسالی

گزینه فایل های ارسالی

اگر از گزینه فهرست حقوق ، فهرست فایل های ارسالی را انتخاب کنید، صفحه ای به نمایش در می آید که حاوی عکس آن را در بالا مشاهده می کنید.

گزینه فهرست حقوق جدید

سامانه اطلاعات مالیات بر درآمد حقوق

از گزینه فهرست حقوق ، فهرست و فهرست لیست ها، می توان به فهرست های ایجاد شده دسترسی داشت که در عکس بالا مشاهده می کنید. با کلیک بر روی گزینه: فهرست حقوق جدید، یک لیست جدید برای شما ایجاد می شود.

سامانه اطلاعات مالیات بر درآمد حقوق

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، در اخرین مراحل ثبت لیست حقوق و دستمزد کارکنان در سامانه سازمان امور مالیاتی وزارت دارایی، از شما نسبت به ارسال یا حذف  لیست ثبت شده ، سوال می شود.

آنچه باید درباره لیست حقوق بدانید

 • در تایید نهایی لیست حقوق کارکنان در سامانه دارایی، حتما خلاصه لیست را ایجاد کنید.
 • اگر لیست ایجاد شده را تایید نهایی و ارسال کنید، امکان تغییر اطلاعات و حذف لیست از شما سلب می شود.
 • ارسال فایل نهایی به سازمان مالیاتی، به معنای ارسال قطعی نیست. در صورتی، لیست حقوق کارکنان، ارسال قطعی می شود که سامانه به شما، کد رهگیری بدهد.
 • دریافت کد رهگیری، به منزله ثبت نهایی لیست در سیستم است و پس از ارسال لیست در قسمت پایین صفحه شخصی، مشخصات لیست ارسالی آخر نمایش داده می شود.
 • نام و نام خانوادگی دستمزد بگیر در این سامانه، حداکثر ۵۰ کارکتر است.
 • کد پستی و شماره ملی و شماره شناسنامه، حداکثر ۱۰ رقم است.
 • محل تولد و محل صدور، حداکثر ۵۰ کاراکتر است.
 • منظور از کد شخص معاف، فردی است که از معافیت استفاده می کند.
 • منظور از سابقه، سال های سابقه خدمت دستمزد بگیر است که عددی ۱ یا ۲ رقمی خواهد بود.

آنچه باید درباره لیست حقوق بدانید

(فرآیند کامل کار در سامانه مالیات بر حقوق )

مخاطب گرامی

با هر سوالی روبرو شدید، کارشناسان ما اماده پاسخ گویی به پرسش های ایجاد شده و انجام کلیه امور مالیاتی شرکت در اسرع وقت هستند. برای مشاوره، فرم  ارتباطی را تکمیل یا در ساعات اداری با کارشناسان ما تماس بگیرید.


بیشتر بخوانید :

تهیه لیست حقوق و دستمزد

حقوق و دستمزد به معنی مبلغی است که کارفرما در عوض فعالیت پرسنل خود در شرکت یا موسسه اقتصادی پرداخت می کند . در واقع پرداخت این حق الزحمه به معنی سهم و اهمیت وجود کارکنان در سازمان و نقش مهم انها در شکل گیری فعالیت اقتصادی و تولید محصول یا فعالیت خدماتی می باشد و این مبلغ در بهای تمام شده محصول یا خدمات ارائه شده لحاظ میگردد .

در بعضی از سازمان ها یا بنگاههای اقتصادی بین حقوق و دستمزد تمایز قایل شده و برای هر کدام تعریفی جداگانه دارند. آنها دستمزد را پرداختی ماهانه دانسته و دستمزد را پرداختی روزانه و یا ساعتی می دانند . دستمزد را به کارمندان دایم خود پرداخت میکنند و دستمزد برای کارکنان موقت در نظر میگیرند .

لیست مالیات حقوق پرسنل

جزییات لیست حقوق و دستمزد

لیست حقوق و دستمزد دارای جزییات مهمی بوده که بایستی کاملا رعایت شود و برای هر یک از پرسنل به طور جداگانه در فیش حقوق مکتوب شود تا در دراز مدت مشکلات حقوقی برای کارفرما ایجاد ننماید . نحوه محاسبه حقوق و دستمزد امری مهم بوده و نیازمند دقت و تخصص کافی در این زمینه می باشد تا فاکتوری از قلم نیفتاده و همه جزییات مورد بررسی و دقت قرار بگیرند .

( اهمیت ثبت دقیق لیست حقوق پرسنل )

گاهی تصور میشود شناخت از کل هزینه ها و ثبت آنها در دفتر روزنامه و دفتر کل همه کلیات حسابداری اداری و حقوق و دستمزد می باشد در صورتیکه مبحث محاسبه لیست حقوق و دستمزد و ثبت دقیق لیست حقوق کارکنان در فرایند حسابداری و اداری از اهمیت بالایی برخوردار است و دارای جزییات فراوانی بوده و برای محاسبه یک لیست حقوق و دستمزد دقیق نیازمند دانش تخصصی می باشد .

از جمله این جزییات مهم میتوان به شناخت کامل سیستم های دستمزد ، قوانین مالیاتی که هر سال تغییر می کند ، قوانین مربوط به بیمه ، جزییاتی مانند اضافه کاری و اسناد مربوط به آن ، ماموریت ها و انواع آن ، بن کارگری ، شرایط سخت و زیان آور و بدی آب و هوا ، مبالغ مربوط به وام و بسیاری موارد دیگر ، اشاره کرد .

لیست حقوق و دستمزد

تهیه لیست حقوق و دستمزد کارکنان

هزینه های دستمزد به دلیل اهمیت حقوقی آن نیازمند اندازه گیری و تجزیه تحلیل و پایش دوره ای و دقیق می باشد ، چرا که علاوه بر مسئولیت حقوقی برای کارفرما به دلیل اینکه یکی از هزینه های مستقیم تولید محسوب میشود در تعیین قیمت نهایی محصول کاملا دخیل بوده و حائز اهمیت می باشد .

محاسبه درست و منصفانه حقوق و دستمزد کارکنان یکی از عوامل مهم ایجاد رابطه مطلوب بین کارفرما و کارکنان بوده و مستقیما در کیفیت محصول و خدمات ارائه شده تاثیر دارد . ضمن آنکه اگر مدارک محاسبه لیست حقوق و دستمزد دقیق و درست باشد یکی از عوامل ارتباط قوی و سالم بین کارفرمایان و ارگان های دولتی از جمله اداره کار ، تامین اجتماعی و غیره می باشد .

چرا که قوانین کشور کلیه سازمان ها و بنگاه های اقتصادی و شرکت های را موظف کرده که اطلاعات مربوط به لیست حقوق و دستمزد و سایر مزایا و بیمه کارکنان خود را به دقت محاسبه کرده و در بازه های زمانی مشخص در اختیار این ارگان ها قرار دهند و در صورت عدم ارائه یا تاخیر در ارسال این مدارک ممکن است که شامل جریمه های سنگین گردند.

( لیست حقوق و دستمزد )

به همین منظور کلیه شرکت ها و موسسات اقتصادی می توانند برای انجام هر چه دقیقتر محاسبات لیست حقوق و دستمزد و لیست حقوق کارکنان خود از موسسات حسابداری خبره درخواست مشاوره نمایند. در این رابطه موسسه خدمات مالی محاسبان تلاشگر خبره با سال ها تجربه در این خصوص و بهرمندی از کادری خبره اماکن ارائه این گونه خدمات و بسیاری خدمات دیگر را به کلیه شرکت ها و بنگاه های اقتصادی دارد .

خدمات لیست حقوق

( ارائه خدمات حسابداری و مالی در شرکت حسابداری محاسبان تلاشگر خبره)

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.