پلمب دفاتر قانونی ( دفتر روزنامه و دفتر کل )

پلمب دفاتر قانونی

دفاتر قانونی شامل دفتر روزنامه و دفتر کل  ، دفتر دارایی ، دفتر اندیکس بوده و کلیه بنگاههای اقتصادی موظف هستند این دفاتر را داشته و رویدادهای مالی خود را در ان ثبت نمایند . به طور خلاصه دفتر روزنامه دفتری است که رویداد های مالی به صورت روزانه در ان ثبت میشود این رویداد ها می تواند داد و ستد های مالی ، برداشت های مالی و غیره باشد . دفتر کل هم دفتری است که رویدادهای مالی هفتگی از دفتر روزنامه به دفتر کل منتقل میشود البته به طور خلاصه این کار انجام میشود .

دفتر دارایی دفتری است که مودی لیست کاملی از اموال خودرا اعم از منقول و غیر منقول و بدهکاری و بستانکاری های تا پانزدهم فروردین سال بعد در آن ثبت و نگهداری می کند .دفتر اندیکس دفتری است که کلیه نامه های وارده و خارج شده و مکاتبات در آن ثبت میشود این دفتر احتیاجی به پلمب شدن ندارد اما کلیه دفاتر قانونی دیگر شامل دفتر روزنامه ، دفتر کل ، دفتر دارایی باید پلمب شوند .

حتما بخوانید : راهنمای مصور دریافت پلمب دفاتر قانونی [ پاسخ به سوالات مهم ]

پلمب دفاتر قانونی چیست ؟

دفاتر قانونی به منظور جلوگیری از تقلب و جابجایی تبث های مالی و از این قبیل موارد باید قبل از استفاده توسط نماینده اداره ثبت امضا شود . این امر را پلمب دفاتر قانونی میگویند . دفاتر قانونی به این دلیل باید پلمب شوند چون از لحاظ قانونی دارای اهمیت فراوان هستند.  این دفاتر تنها سند مالی بنگاههای اقتصادی بوده  و مورد استناد بازرسین مالیاتی قرار میگیرند بنابراین کلیه دفاتر قانونی شامل دفتر روزنامه و دفتر کل و دفتر دارایی به هر تعداد که باشد به جز دفتر اندیکس باید قبل ثبت هر مطلبی توسط نماینده اداره ثبت امضا و مهر گردد .

این دفاتر فقط با رعایت این شرایط اعتبار داشته و مورد استناد قرار می گیرد یعنی باید قبل از استفاده توسط نماینده ثبت امضا ، مهر و شماره گذاری شوند و بعد از آن صاحبان بنگاههای اقتصادی میتوانند از انها استفاده نمایند . بعد از امضا و مهر شدن کلیه صفحات دفاتر باید اظهارنامه پلمب دفاتر نیز پر شده و به تایید نماینده ثبت هم برسد .

ضمنا باید دو طرف قیطان دفاتر قانونی با مهر وزارت دادگستری ممهور و منگه شوند . تاریخ پلمب دفاتر قانونی هم باید مد نظر قرار گرفته و رعایت شود یعنی کلیه بنگاههای اقتصادی باید حداکثر یک ماه بعد از سال مالی اقدام به پلمب دفاتر قانونی خود نمایند . اما درست ان است که قبل از پایان سال مالی دفاتر قانونی سال مالی بعد پلمب شده و برای ثبت رویدادهای مالی سال آینده آماده باشند .

ثبت دفاتر قانونی در شرکت هایی که به تازگی تاسیس شده اند باید حداکثر ۳۰ روز از تاریخ ثبت شرکت انجام شود . اگر بنا به شرایطی دفاتر قانونی مودی ضبط گردد مودی موظف است حداکثر تا یک ماه اقدام به پلمب و ثبت دفاتر قانونی جدید نماید .

مدارک لازم برای پلمب دفاتر قانونی برای اشخاص حقوقی

 • تقاضای اخذ دفاتر قانونی که اینترنتی تکمیل و پرینت گرفته شده است
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل و مهر شرکت
 • اسناد مربوط به اخرین تغییرات ثبتی شرکت که در روزنامه رسمی اعلام شده است ارائه گردد .

مدارک لازم برای پلمب دفاتر قانونی برای اشخاص حقیقی

 • کپی پروانه کسب
 • کپی کارت ملی متقاضی
 • فرم تکمیل شده اظهارنامه پلمب

مراحل پلمب دفاتر قانونی

برای پلمب دفاتر قانونی مودیان و صاحبان مشاغل باید به سامانه اداره ثبت شرکت ها به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir ( قسمت پلمب دفاتر تجاری) مراجعه و کلیات قسمتهای گفته شده را به دقت تکمیل نمایند. این اطلاعات خواسته شده اعم از اطلاعات شخصی و اطلاعات مربوط به شرکت مثل سال تاسیس ، سال مالی و غیره بوده و باید به دقت پر گردد و در پایان پس از تایید اطلاعات  وارد شده کلید تایید را زده و کد رهگیری را دریافت نمایند .

در مرحله بعد از  اظهارنامه پرینت گرفته و به همراه سایر مدارک لازم به اداره ثبت ارسال کرده تا اداره پست دفاتر را به ادرسی که در سامانه ذکر کرده اید بفرستد . برای طی این مراحل مودی باید وجهی نیز بپردازد. به طور کلی پلمب دفاتر قانونی با وجود اینکه مدتی است توسط سامانه اینترنتی انجام میشود اما به دلیل اهمیت موضوع و وجود جزییات فراوان و مهم در انجام مراحل ان باید به دقت انجام گیرد که بعدا برای مودیان مشکلات مالیاتی ایجاد نکند .

شرکت ها و بنگاه های اقتصادی و صاحبان مشاغل میتوانند برای انجام کلیه مراحل پلمب دفاتر قانونی خود از موسسات مالی مشاوره بگیرند . شرکت حسابداری و  خدمات مالی محاسبان تلاشگر خبره به خوبی میتواند در این خصوص و در تمامی مراحل پلمب دفاتر مشتریان خود را همراهی کرده و مودیان عزیز می توانند این امر مهم را به با اطمینان کامل به این موسسه بسپارند .

1 پاسخ

فعالیت‌ها و بازتاب‌ها

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
  در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.