عواقب عدم عقد قرارداد با کارکنان برای کارفرما

,

عواقب عدم عقد قرارداد با پرسنل برای کارفرما

در شرایط کنونی به دلیل خیل عظیم فارق التحصیلان در رشته های مختلف و محدودیتی که در بازار کسب و کار و فرصت های شغلی وجود دارد گروه زیادی از جویندگان کار ترجیح میدهند فقط شغلی داشته باشند حتی اگر قرارداد مشخص و معینی هم بین آنها و کارفرما بسته نشود .

از طرفی برخی کارفرمایان این شرایط یعنی عدم عقد قرارداد را به نفع خود دانسته و گمان میکنند امتناع از عقد قرارداد با پرسنل خود برای آنها این فرصت را فراهم می کند که در هر زمان و در هر شرایطی که خواستند با پرسنل قطع همکاری نمایند بدون اینکه از نظر قانونی مسئولتی متوجه آنها شود .

در حالی که اثبات رابطه همکاری بین کارگر و کارفرما فقط وابسته به قرارداد نبوده و ادعای کارگر و وجود شاهد و حتی فیش حقوقی می تواند این ادعا را ثابت کند و در ادامه به دلیل عدم عقد قرارداد ضررهای مالی فراوانی برای کارفرما داشته باشد . قرارداد همکاری بین کارگر و کارفرما بیش از اینکه مزیتی برای کارگر محسوب شود بیشتر یک اهرم حمایتی از کارفرما است که بتواند در شرایط مختلف از حقوق خود دفاع نماید .

عدم عقد قرارداد بین کارفرما و کارگر میتواند عواقب جبران ناپذیر مالی و حقوی برای کارفرما داشته باشد . در این مقاله به برخی از این مشکلات حقوقی و قانونی مربوط به عدم عقد قرارداد اشاره میشود . اولین مشکل قانونی که به دلیل عدم عقد قرارداد بین کارگر و کارفرما ایجاد میشود این است که عدم وجود قراردادی معین که تاریخ شروع و پایان همکاری را به طور دقیق مشخص کند به لحاظ قانونی به معنی همکاری دایم بوده و کارفرما به هیچ عنوان نمیتواند کارگر را اخراج نماید .

ضمن انکه وقتی قرارداد مشخصی بین طرفین وجود نداشته باشد که جزییات پرداختی ها را مشخص کند کارگر میتواند بعد از قطع همکاری هر گونه ادعایی را در مورد میزان پرداختی ها مطرح کرده و بر اساس آن طرح شکایت کند .

از ویژگی های متن قرارداد های کاری قید کردن کلیه جزییات پرداختی ها از جمله حقوق پایه ، نرخ اضافه کار ، مزایای قانونی از قبیل حق مسکن ، حق بدی آب و هوا ، حق اولاد و بسیاری جزییات دیگر است که بر اساس آن فیش حقوقی تنظیم و پرداختی ها به کارگر انجام میشود .

بر این اساس وقتی کلیه جزییات مشخص باشد و پرداختی ها کاملا بر آن منطبق باشد احتمال ادعاهای مالی توسط کارگر بعد یا در حین همکاری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد .

مثلا اگر قراردادی بین طرفین منعقد نگردد یعنی عدم عقد قرارداد مبنای کار قرار گیرد کارگر می تواند ادعا کند تمام پرداختی های شرکت به من فقط حقوق پایه من بوده و سایر مزایا مثل اضافه کاری ، تعطیل کاری ، حق اولاد و ……پرداخت نشده است .

عدم عقد قرارداد

عدم عقد قرارداد احتمال باخت در دعواهای مالی و حقوقی بین کارگر و کارفرما

عدم عقد قرارداد احتمال باخت در دعواهای مالی و حقوقی بین کارگر و کارفرما را برای کارفرما افزایش می دهد . ضمن آنکه قرار گرفتن در پروسه ای که کارفرما مدارک اندکی برای اثبات حقانیت خود دارد هزینه های بسیاری از قبیل هزینه های وکیل و غیره را برای کارفرما ایجاد می کند .

موضوع دیگر موضع قضات در دعواهای حقوقی بین کارگر و کارفرما است . قضات عموما به سمت کارگران متمایل بوده و به دلیل آنکه آنها را قشر ضعیف جامعه می دانند در تصمیم گیری اگر کارفرما مدارک کافی برای اثبات ادعای خود نداشته باشد به نفع کارگر رای خواهند داد .

با توضیحات بالا کارفرمایان محترم برای حفظ حقوق خود و کارگران بهتر است برای عقد قرارداد قانونی و دقیق بین خود و طرفی که به کار میگیرند و انجام امور حسابداری و خدمات اداری و پرسنلی خود حتما از مشاورانی خبره و متبحر کمک گرفته و به توصیه های آنها عمل کنند .

در بین تعداد زیادی از موسسات مالی و حسابداری ، موسسه خدمات مالی محاسبان تلاشگر خبره با در اختیار داشتن یک تیم خبره و متبحر به خوبی می تواند در زمینه امور مالی و اداری و حسابداری مشاوره های لازم را به کارفرمایان محترم ارائه کند .

9 پاسخ ها
 1. فربد
  فربد می گوید:

  با سلام
  من حدود هفت ساله که دریک شرکت بعنوان حسابدار مشغول بکارم و قبلا قرارداد یکساله با من می بستند ولی یکسال و چهار ماهه که با من قراردادی نبستند می خواستم بدانم که من الان بعنوان کارمند رسمی محسوب می شوم ؟ و درصورت عدم همکاری از طرف شرکت ، شرکت می بایستی کلیه حقوق قانونی بنده را تا پایان بازنشستگی پرداخت نماید ؟

  ممنونم از راهنمایی تون
  ارادتمند
  فربد

  پاسخ
  • miti
   miti می گوید:

   سلامفربد عزیز
   اگر اسم شما در لیست بیمه هر ماه رد می شود ، شما کارمند شرکت محسوب می شوید هرچند با شما قرارداد جدید منعقد نشده باشد و شرکت موظف است سنوات شما را از اولین روز قرارداد تا امروز برای شما محاسبه و پرداخت نماید

   اگر شرکت برای شما بیمه رد نکرده باشد ، واریز حقوق ماهیانه به حساب شما ، سند وجود رابطه کارگر و کارفرما است و شما علاوه بر دریافت حق و حقوق خود ، شرکت بخاطر رد نکردن بیمه شما جریمه می شود

   پاسخ
 2. زیبا
  زیبا می گوید:

  سلام .بنده حدود ۲۱سال درقسمت اداری شرکتی کار میکردم امسال بخاطرحقوق کم کارفرما من را اخراج کرده سنوات من با ۴۵روز برای هرسال محاسبه می شود .من کارمند رسمی وبدون قرارداد هستم که مرتب بیمه من رد شده است .با تشکر

  پاسخ
 3. رحمت
  رحمت می گوید:

  باسلام
  بنده مدت ۵سال دریک شرکت پیمانکاری به عنوان امور اداری کار کردم خرداد ماه امسال قرارداد این شرکت به اتمام رسید و قرارداد به شرکت دیگری واگذار گردید متاسفانه این شرکت با بنده هیچ گونه قراردادی نبست ولی بیمه تامین اجتماعی من را رد کرد .اکنون مدت یک هفته است که به بهانه کم کاری من را اخراج کرده اند ایا راهی برای بازگشت به کار من وجود دارد
  باتشکر

  پاسخ
 4. نازنين
  نازنين می گوید:

  سلام وقتتون بخير
  من دوساله تو ي شركت خصوصي كار ميكنم ك شركت ما توي شهرستان جزو شعبه شركت اصليه و تو قراردادم ذكر شده ك با توجه ب عنوان شغلي وظايف محوله رو بايد انجام بدم ولي مديرم ازم خواست ك كار بازاريابي تلفني رو انجام بدم ك به هيچ عنوان جز شرح وظايف من نيست و در نهايت ب مدير بالاتر گزارش شد ك بازم ازم خواستن انجام بدم و من زير بار نرفتم و تهديد به اخراج شدم
  واقعا ميتونن منو اخراج كنن يا فقط براي ترسوندن بوده
  و اينكه يكي ديگه از همكارام گفت ك قراره باهات يماهه قرارداد ببندن و در نهايت بدون اينكه بهت اطلاع بدن ديگه باهات قرار نميبندن و اينجور چيزي امكان داره يا فقط ترسوندن من بوده؟؟؟

  پاسخ
 5. مبین 85
  مبین 85 می گوید:

  سلام در شرکتی ۱۰ ساله کار پرسشگری بیرون از شرکت انجام میدهم وهیچگونه حق کار سخت بیمه و سنوات و عیدی ندارم و حتی قرارداد هم ندارم من باید چکار کنم خواهشا راهنمایی کنید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − 6 =