همه چیز در مورد چک سفید امضاء

,
چک سفید امضا

در قوانین مالی و چک و سفته چک سفید امضا به چکی اطلاق میشود که بدون مرقوم کردن مبلغ در آن صاحب چک اقدام به امضا می نماید و این حق را به دریافت کننده می دهد که در زمان لازم مبلغ دلخواه را در آن مرقوم کرده و جهت نقد کردن آن به بانک مراجعه کند .

ایا چک سفید امضا که به عنوان ضمانت داده میشود قابل نقد کردن است ؟

اگر چکی به عنوان ضمانت به شخصی داده شود و آن شخص اقدام به پر کردن ان به مبلغ دلخواه کند فرد صادر کننده باید در مراجع قضایی ، حقوقی بودن چک را ثابت کند فقط در این صورت است که از پرداخت مبلغ چک معاف خواهد شد در غیر این صورت باید مبلغ چک را به عنوان بدهی پرداخت کند .

آیا دادن چک سفید امضا از نظر حقوقی خطرناک است ؟

چک سفید امضا به دلیل اینکه مبلغ چک و تاریخ ان نوشته نمیشود و جایش خالی باقی می ماند می تواند خطرناک باشد . این نوع چک معمولا برای ضمانت داده میشود و شخص دریافت کننده میتواند جای مبلغ و تایخ را به دلخواه خودش پر کرده و به بانک ببرد . این نوع چک بدون نام و تاریخ حکم چک حامل دارد و هر کسی می تواند با ارائه کارت ملی به بانک مراجعه کرده و درخواست نقد کردن ان را بنماید .

آیا چکی که تاریخ ندارد چک سفید امضا محسوب میشود ؟

چکی که همه موارد ان پر شده باشد و فقط قسمت تاریخ خالی باشد حکم چک سفید امضا را ندارد و از نوع چک های عادی بدون تاریخ است و شخص دریافت کننده می تواند به میل خودش برای چک تاریخ صدور بزند . در مورد پر کردن اطلاعات چک باید خیلی دقت شود چرا که صدور چک بدون تاریخ هم میتواند دردسر های زیادی را برای صادر کننده ایجاد نماید .در واقع با جابجا کردن تاریخ توافق شده میتواند مبلغ چک را در زمان زودتر مطابله کرده و صادر کننده چک را به دردسر بیندازد.

چک سفید امضا در چه مورادی مورد استفاده قرار مییگرد ؟

چک سفید امضا برای ضمانت

چک سفید امضا ممکن است به عنوان ضمانت در یک معامله مورد استفاده قرار بگیرد . البته معمولا تجار با تجربه و حرفه ای هیچ وقت در یک معامله قانونی و سالم اقدام به صدور چک سفید نخواهند کرد .

استفاده از چک سفید امضا در تجارت غیر قانونی

چک سفید امضا معمولا در معاملات غیر قانونی مثل پول شویی ، قاچاق مواد مخدر یا دارو و قاچاق هر چیز دیگری که پیگرد قانونی خواهد داشت مورد استفاده قرار میگیرد .

چک سفید امضا تضمینی برای تخلیه ملک

گاهی موجر برای اینکه مطمئن شود ملکش توسط مستاجر در موعد مقرر تخلیه خواهد شد از مستاجر طلب چک سفید امضا می کند البته این چک بیشتر برای اجاره املاک تجاری طلب میشود و در املاک مسکونی معمولی مگر در موارد خاص درخواست نمیگردد .

در نزول و ربا چک سفید ابزار معامله است

گاهی افراد برای معاملات آلوده خود نظیر نزول و ربا درخواست چک سفید می کنند و شخص صادر کننده از روی اجبار این چک را به رباخوار می دهد که بعد ها می توانند مشکلات قضایی بسیار عدیده ای را بریش ایجاد کند .

چک سفید امضا برای جبران خسارت

گاهی چک سفید امضا برای جبران خسارت یک قرارداد مبادله میشود مثلا اگر در اجرای قرارداد تاخیر شود ، قرارداد به شیوه ای که توافق شده اجرا نشود و در کل عدم اجرا یا اجرای صحیح قرارداد به ذینفعان خسارت وارد کند شخص برای جلوگیری از این امر طلب چک سفید می نماید .

اگر چک سفید برای ضمانت می دهید داخل ان قید کنید

در صورتیکه به هر دلیلی برای ضمانت کاری مجبور به صدور چک سفید امضا شدید حتما داخل آن به ضمانتی بودن چک اشاره کنید که شخص دریافت کننده نتواند از آن سوء استفاده کند چون چک ضمانتی جنبه حقوقی داشته و صادر کننده میتواند با بیان دلایل قانونی از نقد کردن ان تبرئه شود .

عملکرد بانک در مورد چک سفید امضا چگونه است ؟

اگر چک سفید امضا توسط دارنده تکمیل شده و فاقد هر گونه ایراد و خط خوردگی باشد بانک موظف است چک را برای دارنده نقد کند و اجازه دخالت در روابط دارنده چک و صادر کننده آن را ندارد مگر انکه حساب صادر کننده چک خالی باشد یا صادر کننده جلوی حسابش را بسته باشد و یا دستور قضایی برای عدم پرداخت چک وجود داشته باشد.

صارد کننده و دریافت کننده چک سفید امضا باید چه مواردی را رعایت کنند ؟

شخصی که چک سفید را دریافت می کند در صورتیکه لازم شد چک را نقد کند فقط باید مبلغ توافق شده را در چک بنویسد در غیر این صورت صادر کننده چک حق دارد از وی شکایت کند و اینکه صادر کننده و دریافت کننده چک سفید امضا باید اسناد و مدارک کافی برای اثبات ادعای خود در خصوص چک سفید را داشته باشند .

صادر کننده چک سفید حتما رسید دریافت کند

چک سفید امضا به هر دلیلی که صادر شود باید صادر کننده برای پیشگیری از مشکلات بعدی از دریافت کننده رسید دریافت کرده و در رسید مذکور کاملا قید شود این چک به چه منظور و برای چه کاری صادر شده است.

ارائه خدمات حسابداري

شرکت حسابداری و حسابرسی محاسبان تلاشگر خبره

20 پاسخ ها
 1. علی سعادت فر
  علی سعادت فر می گوید:

  چک سفیدامضا برای چه میدهندفردی چک سفیدنزددیگری میگذاردوشروع به گرفتن پول یااموال میکند وقتی حساب بالارفت مبلغ درج میکنند چه اشکالی داردسفیدبودن ودرج مبلغ جرم نمیتواندباشدوصادرکننده حق نداردپرداخت نکند

  پاسخ
 2. علی سعادت فر
  علی سعادت فر می گوید:

  چکی صادرشده به نام دیگری ودیگری چک رابه من داده ومن جدایی ازچک باصادرکننده حساب دفتری دارم آیا صادرکننده وجوهی که بابت حساب دفتری به من داده می تواندبگویدبابت چک بوده درصورتیکه گیرنده اول چک فرددیگری بوده وبه من واگذارکرده

  پاسخ
 3. امید
  امید می گوید:

  سلام برا کار تو یه مغازه بهم گفته چک سفید امضا باید بیاری، نمیدونم الان چیکار کنم برای اینکه چکو اگه دادم طرف سو استفاده نکنه و چکو نبره توش هر مبلغی خواست بنویسه و نقد کنه، راهنمایی کنید لطفا

  پاسخ
  • miti
   miti می گوید:

   سلام امید عزیز
   یک قرارداد کار موقت با کارفرما بنویسید و حتما داخل متن قرار داد ذکر کنید که یک فقره چک به شماره … و مبلغ …. بابت ضمانت و حسن انجام کار تحویل کارفرما شد

   پاسخ
 4. محمد ارباب
  محمد ارباب می گوید:

  سلام.ایا مردی که زن بخاطر سلامتی فرزن حتی قرص سردرد نمی خورد .ولی قسمت نبود فرزندش در اغوش بگیرد .مار ترک کرد.بابت فرزند حقوق متوفی که از حقوقش بیشتر است دریافت .حسابهای متوفی را با کارت خالی .حتی رهن خونه که زمان مجردی توسط متوفی داده شد و مدارک است .از بنگاه دریافت .جالب اینجاست چکهاش می فروشد .جالبتر چک دو ماه قبل از فوت تاریخ می خورد و تازمان مشخص شدن ارث که سی ماه طول می کشد و مبلغ دقیقأ انداز ارث در چک ثبت به شخص ثالث واگذار .که گواهی عدم پرداخت می خورد .پدر مادر داغ جوان تحمل یا دامادی که یازده ماه زندگی مشترک داشته و برای ملاقات نوه پول می خواد .خدایا اینها را به صراط مستیقم هدایت و صبر هر روز اوردن نامه دادگاه را به ما عنایت بفرما.انشالله .

  پاسخ
 5. سام
  سام می گوید:

  سلام من حسابدار شخصی بودم چون دسته چک ایشان برگشتی زیاد داشت من بجای او چک میدادم
  و ایشان یک فقره چک سفید امضا به من داده اند و من بجای ایشان چک خرج کرده ام
  الان متاسفانه چکها برگشت خورده اند ایا من میتوانم ادعایم را ثابت کنم؟
  ممنون از راهنمایی شما

  پاسخ
 6. Bina
  Bina می گوید:

  سلام ببخشيد پدرم بدون اينكه با كسي قراردادي ببندد به شريك خود چك سفيد داده و اون شخص چك وا پر كرده با مبلغ بالا و الان قانون توقيف اموال زده برا ما وحساب هاي پدرم بسته شده الان بهترين راه چيست كه انجام دهيم تشكر

  پاسخ
 7. darya
  darya می گوید:

  من از شوهرم یک چک سفیدبابت مهریه گرفته ولی توی چک قیدنشده ک برای مهریه هستش وفقط امضا و تاریخ داره ایا من میتونم ازین چک استفاذه کنم یاسرم کلاه رفته؟

  پاسخ
 8. عصمت عطاران
  عصمت عطاران می گوید:

  سلام من در بانک ضامن کسی شدم وان شخص به من گفت دو فقره جک میخواهد در بانک یکی را پر کردم وامضا تحویل دادم ووقتی از بانگ بیرون امدم کسی که من ضامنش شدم خودش را به من زساند گفت شما دوتا جک بایستی میدادی ولی یکی دادید
  چون لز قبل هماهنگ کرده بود حرفش را قبول کردم که دوباره برگردم بانگ جک دیگر را هم بدهم ولی گفت شما کار دارید جک را امضا کنید به من بدهید خودم تحویل میدهم متصدی بانگ مبلغش پر کند ولی ان جک سفید را به بانگ نداده ولی من جک را مسدود کردم ومفقودی اعلام کردم وبرای ان در دادگستر شکایت تتطیم کردم. لیا ایشان باز میتواند از ان جک استفاده کند؟؟؟؟؟

  پاسخ
 9. احمد
  احمد می گوید:

  با سلام حدود هفده سال پیش چکی سفید امضا به شخصی دادم .برای ضمانت پیمانکاری که میخواست انجام بده .تا حالا لاشه چک رو تحویلم نداده و مدعی هست که گم کرده .حالا بعد این همه سال و عوض شدن شماره حسابها .اگر خدای نکرده چک را ننوشته باشد و هر زمانی پر کند قابل وصول هست؟

  پاسخ
 10. احمد فروغی
  احمد فروغی می گوید:

  با سلام حدود هفده سال پیش چکی سفید امضا به شخصی دادم .برای ضمانت پیمانکاری که میخواست انجام بده .تا حالا لاشه چک رو تحویلم نداده و مدعی هست که گم کرده .حالا بعد این همه سال و عوض شدن شماره حسابها .اگر خدای نکرده چک را ننوشته باشد و هر زمانی پر کند قابل وصول هست؟

  پاسخ
 11. صادق
  صادق می گوید:

  سلام شریک تجاری ام یکی از چک هایی را که به امانت بهش داده بودم دو سال پیش دزدیده بود حالا شراکتمون خراب شده و اون روی این چک اقدام کرده حالا حکمش چیه

  پاسخ
 12. رسول هژیری
  رسول هژیری می گوید:

  سلام چک سفید امضابدونه درج تاریخ ومبلغ دادم طرف خودش اقدام به درج مبلغ کرده حال محکوم شده ام ورفتم زندان کارشناس هم تشخیص داده چک سفیدامضابوده چاره کار چیست

  پاسخ
 13. دکتر کاظمی
  دکتر کاظمی می گوید:

  سلام
  ی چک دارم سفید امضا طرف رسید داره از من درقبال انجام کار..
  ولی کاری که قراربود انجام بده نداده وحدود ۵۰۰میلیون تو این چند سال خسارت به من زده.وبنده رسیدها ودست نوشته هایی که به حساب شخصی اش پول ریختم را دارم..من میتونم تو چک مبلغ ۵۰۰م بزنم و وصول کنم؟باتشکر از شما

  پاسخ
 14. حامد
  حامد می گوید:

  سلام ، من از یکی طلب دفتری داشتم بابت طلبم چک سفید امضاع گرفتم ،آیا میتونم طلب خودمو توش بنویسم بعد احرا بزارم؟ ممنونم

  پاسخ
 15. محسنی
  محسنی می گوید:

  با سلام ؛
  سوالی داشتم در بانک درخواست وام کردم بانک یک فقره چک بابت ضمانت از من درخواست کرده و عنوان نموده پشت چک را دو امضا بزنم ، درضمن صاحب چک هستم آیا این خلاف قانون چک نیست و آیا امکان سو استفاده از طرف بانک و درج مبلغ دلخواه و یا مفقود و سو استفاده نخواهد شد ممنون از شما

  پاسخ
 16. ناشناس
  ناشناس می گوید:

  سلام ببخشید من رفتمتو شرکت برا دوره ۶ ماهه کارآموزی حسابداری بهم گفتن باید چک سفید امضا بیاری بنظرتون چیکار کنم ببرم یا نه ؟لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.