دریافت گواهینامه ارزش افزوده

گواهینامه ارزش افزوده در شرکت حسابداری

گواهینامه ارزش افزوده چیست ؟ گواهینامه ارزش افزوده مانند همه گواهینامه های صادر شده در دستگاههای مختلف یک نوع مجوز است با این تفاوت که این مجوز برای انجام امور مالی و کارهای مربوط به مالیات بر ارزش افزوده صادر میشود . گواهینامه VAT در یک برگه A5 صادر شده و متولی صدور آن سازمان امور مالیاتی می باشد .این گواهینامه مجوز دریافت مالیات بر ارزش افزوده توسط فروشندگان از خریداران است و خریداران باید در زمان پرداخت آن این گواهینامه را از خریدار درخواست نمایند . ارزش افزوده تفاوت قیمتی بین کالای خریداری شده و همان کالا در هنگام فروش است .

چه اشخاصی موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند ؟

همه افراد حقیقی که درای کسب و کار و درآمد هستند و این درامد را از راه فروش کالا و خدمات دریافت می کنند موظف به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بوده مگر آنکه شغل و محصول و خدمات آنها طبق قانون معاف از پرداخت VAT باشد . برخی مشاغل و کالاهای معاف  شامل فروشندگان مواد اولیه کشاورزی و کود و بذر و فروشندگان شیر خشک و تعدادی دیگر هستند.

گروه دومی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده میشوند اشخاص حقوقی هستند که شرکت تاسیس کرده و دارای شماره ثبت می باشند این اشخاص هم در صورت هر گونه فعالیت خدماتی یا تولیدی که منجر به کسب درآمد شود موظف خواهند شد که مالیات بر ارزش افزوده بپردازند .

برای صدور گواهینامه ارزش افزوده چه شرایطی لازم است ؟

برای صدور این گواهینامه مودیان باید درای شرایط خاص و مشخصی بوده و قبل از آن مراحل قانونی خاصی را طی کرده باشند این مراحل در واقع مقدمه ای برای صدور گواهینامه VAT بوده و بعد از آن سازمان امور مالیاتی اقدام به صدور گواهینامه می نماید . در وهله اول مودیان باید به سایت WWW.TAX.GOV.IR مراجعه کرده و ثبت نام ابتدایی خود را انجام دهند و بعد با مراجعه به سایت WWW.EVAT.IR اقدام به تکمیل ثبت نام نمایند .

پس از تکمیل ثبت نام درخواست صدور گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده را در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور پر نموده و کلیه اطلاعات لازم در خصوص نوع کسب و کار و کد اقتصادی و سایر اطلاعات را وارد می نمایند تا مورد راستی آزمایی قرار بگیرد پس از آن مودیان باید همه اظهارنامه هایی که در خصوص مالیات بر ارزش افزوده به سازمان امور مالیاتی فرستاده اند را ارائه داده و میزان مالیات هایی را که در این خصوص پرداخت نموده اند را اعلام کنند .

گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده توسط سازمان امور مالیاتی چطور صادر میشود ؟

افرادی که در سازمان امور مالیاتی مسئول رسیدگی به مدارک و درخواست های مودیان هستند به سایت مراجعه کرده و بر اساس لیست مودیان درخواست انها را مورد بررسی قرار می دهند در این بررسی بند های ۱ و ۳ و ۴ و ۵ فرم باید تکمیل شده و تایید شود و تایید ان منوط به مطابق بودن با دستوالعمل ها است.

درخواست گواهینامه ارزش افزوده

( درخواست گواهینامه ارزش افزوده )

پس از تایید درخواست و مدارک ارسال شده مودیان دوره صدور گواهینامه هم که برای مودیان دارای بدهی شش ماهه و برای مودیان فاقد بدهی قبلی یک ساله می باشد تایید می شود و برای بررسی به سامانه مدیریت سازمان امور مالیاتی ارسال میشود .

مدیریت سازمان در بررسی نهایی در صورت عدم وجود نقص اقدام به تایید نهایی کرده و کاربران سازمان امور مالیاتی موظف می شوند در مرحله آخر این گواهینامه را چاپ کرده و برای امضا به ریاست ارسال نمایند.

بررسی گواهینامه ارزش افزوده

( بررسی گواهینامه ارزش افزوده )

پس از چاپ و امضا گواهینامه به صورت پست سفارشی به آدرس قید شده در اسناد مودیان ارسال میشود . نکته مهم در خصوص گواهینامه ارزش افزوده اینکه در هر مرحله ای اگر به تشخیص سازمان امور مالیاتی مودی تخلفی مرتکب شده که باعث لغو گواهینامه گردد اعتبار آن حتی اگر از مدت اعتبارش مانده باشد از بین خواهد رفت و مودی نمی تواند برای امور مالیات بر ارزش افزوده به آن استناد کند .

قبل از ارسال گواهینامه به صورت پست سفارشی مودیان می توانند به سامانه سازمان امور مالیاتی مراجعه کرده و با استفاده از کد پیگیری خود از وضعیت صدور یا عدم صدور و مدت اعتبار گواهینامه خود مطلع شوند .

( ارائه خدمات حسابداری مالیاتی در شرکت حسابداری محاسبان تلاشگر خبره )

چه مدارکی برای صدور گواهینامه ارزش افزوده لازم است ؟

مودیان مالیاتی که قانون مالیات بر ارزش افزوده شامل آنها هم میشود برای ثبت نام و دریافت گواهینامه VAT باید مدارک ذیل را اماده و به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند :

مودیان مالیاتی باید قبل از انجام هر کاری اقدام به دریافت کد اقتصادی کرده و هنگام درخواست گواهینامه VAT ان را ارائه دهند . عدم دریافت کد اقتصادی و انجام امور مالی بدون این کد می تواند منجر به جریمه های سنگین برای مودیان گردد .

مدارک اعضای هیت مدیره شرکت هر تعداد که باشند شامل کپی کارت ملی ، شناسنامه و توضیحات صفحه اخر باید به سازمان امور مالیاتی ارسال گردد .

آگهی تاسیس شرکت به همراه آخرین تغییرات در مالکیت ان هم باید به همراه سایر مدارک در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار بگیرد .

آدرس محل سکونت و شماره تلفن و کد پستی و همه اطلاعات مربوط به محل اقامت و محل کسب و کار باید به طور کامل و دقیق در فرم های مربوطه قید شود .

هر شرکت یا سازمان اقتصادی و حتی مغازه دارای یک مجوز فعالیت است و بدون داشتن این مجوز کلیه فعالیت های آن غیرقانونی خواهد بود در نتیجه محوز فعالیت هم باید جزو اسناد و مدارک ارسال شود .

یکسری مدارک برای بررسی های اولیه در اختیارسازمان امور مالیاتی قرار می گیرد و در مراحل نهایی صدور گواهینامه ارزش افزوده باید مدارک دیگری هم به اسناد ارائه شده اضافه شود این مدارک شامل  :

نام بانک یا بانک هایی که شرکت در آنها حساب داشته و با آنها کار می کند البته ذکر شعبه بانک که مستقیما طرف حساب شرکت می باشد هم لازم است .

کد شعبه از اطلاعات ضروری است که باید ارائه شود و شماره حسابی که شرکت با آن در بانک مذکور حساب داشته و مراوده مالی انجام می دهد هم باید در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار بگیرد .

مشخصات کامل رئیس هئیت مدیره اعم از نام ونام خانوداگی ، آدرس کامل محل سکونت و شماره تلفن هم باید اماده و به سازمان امور مالیاتی تحویل داده شود .

گواهی نامه VAT در هر شرایطی باید تهیه شود و مودیان بدون این گواهینامه نمی توانند هیچچ گونه مالیات بر ارزش افزوده ای از مشتریان خود دریافت نمایند و حتما باید مراقب تاریخ اعتبار ان هم باشند و در صورت نزدیک شدن به پایان تاریخ اعتبار اقدام به تمدید ان نمایند .

تمدید گواهینامه ارزش افزوده

( تمدید گواهینامه ارزش افزوده )

برای تمدید اعتبار گواهینامه VAT  مودیان باید کلیه مراحل قبلی برای درخواست گواهینامه را طی کرده و در مرحله درخواست قسمت دارای گواهینامه هستم را تیک بزنند و کلیه اطلاعات مربوط به آخرین گواهینامه خود را وارد نموده و درخواست خود را ثبت نهایی کنند و یک کد پیگیری دریافت کرده و با استفاده از این کد می توانند نسبت به صدور یا عدم صدور گواهینامه اطلاعات کسب کنند .

مودیانی که گواهینامه برایشان صادر نشده است باید چه کار کنند ؟

افرادی که به هر دلیلی مانند نقص در پرونده ، مشکلات مالیاتی ، داشتن بدهی های قطعی ، بدهی گذشته ، بدحسابی یا شکایت شکات ، سازمان امور مالیاتی صدور گواهینامه را برای آنها متوقف می کند برای انجام امور مالی و ارزش افزوده و نیز دریافت ان از مشتریان باید یک درخواست فوری به سازمان امور مالیاتی داده و این سازمان و مدیران ان می توانند با در نظر گرفتن شرایط درخواست کننده و دریافت چک تضمینی معتبر از انها و دریافت تعهد کتبی اقدام به صدور گواهینامه شش ماهه برای این دسته از مودیان نمایند .

اگر مودیان اقدام به دریافت گواهینامه نکرده و تمامی فاکتور های خود را بدون مالیات بر ارزش افزوده صادر کرده باشند باید چکار کنند ؟

برخی مودیان اگر به دلیل عدم اطلاع از قوانین مالیاتی و یا سهل انگاری کلیه معاملات خود را بدون گواهینامه ارزش افزوده انجام داده و مالیاتی در این خصوص هم از مشتریان خود دریافت نکرده باشند باید برای جلوگیری از پرداخت جریمه های سنگین به سازمان امور مالیاتی مراجعه کرده و لیست تمامی فاکتورهای فاقد مالیات بر ارزش افزوده را ارائه دهند در جلسه و کمسیونی در مورد میزان مالیاتی که باید پرداخت کنند تصمم گیری شود در غیر این صورت خود سازمان اقدام به بررسی اسناد و مدارک کرده و ممکن است جریمه های سنگینی اخذ گردد.

برخی مودیان فکر می کنند اگر گواهینامه نگیرند می توانند مالیات بر ارزش افزوده نداده و از خریدار هم نگیرند آیا درست است ؟

این یک تصور غلط است نگرفتن گواهینامه ارزش افزوده خودش یک تخلف محسوب شده و می تواند مشمول جریمه گردد حالا اگر مودیان به تصور این موضوع مالیات بر ارزش افزوده هم از خریداران دریافت نکنند ممکن است در کمسیون های سازمان امور مالیاتی خودشان مجبور به پرداخت مالیات های دریافت نکرده از مشتریانشان هم بشوند.

در چه صورتی گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده تمدید نمیشود ؟

گاهی مودیان با وجود ارائه همه اسناد و مدارک به سازمان امور مالیاتی و پر کردن کلیه فرم ها در زمان پیگیری متوجه میشوند سازمان اقدام به تمدید گواهینامه VAT انها نکرده است در این مواقع دلایل متعددی ممکن است وجود داشته باشد برخی از انها شامل :

نقص در پرونده و ارائه مدارک می تواند سبب عدم تمدید گواهینامه شود .

وجود بدهی قبلی مالیاتی یکی از دلایل عدم تمدید گواهینامه ارزش افزوده است .

نحوه تمدید گواهینامه ارزش افزوده

( نحوه تمدید اعتبار گواهینامه ارزش افزوده )

بدهی های قطعی و تعیین شده که مودیان اقدام به پرداخت آنها نکرده اند .

اظهارنامه مالیاتی اگر تسلیم و ارائه نگردد سازمان امور مالیاتی نه گواهینامه صادر می کند و نه آن را تمدید می نماید.

اگر گزارش معاملات فصلی و طرح جامع مالیاتی توسط مودیان ارائه نگردد سازمان امور مالیاتی در این موارد هم مجاز است گواهینامه ارزش افزوده را صادر نکرده و ان را هم تمدید نکند .

زمان تمدید گواهینامه ارزش افزوده چه تاریخی باید باشد ؟

برای تمدید گواهینامه VAT  مودیان باید ۱۵ روز قبل از پایان اعتبار گواهی نامه قبلی به سایت سازمان امور مالیاتی مراجعه کرده و کلیه مراحل صدور را طی کنند و در مرحله انتهایی مشخصات گواهینامه قبلی خود را وارد کرده و درخواست تمدید را تکمیل نمایند و ضمن آن یک کد پیگری دریافت کرده و با ان صدور گواهینامه خود را ردیابی کنند .

اعتبار گواهی نامه ارزش افزوده

( اعتبار گواهینامه ارزش افزوده )

شرکتهای منحل شده هم باید گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده دریافت کنند ؟

اگر شرکتی به هر دلیلی اعلام انحلال کرده و هیچ گونه فعالیت اقتصادی نداشته باشد دیگر نیازی به دریافت یا تمدید گواهینامه VAT نداشته و فقط باید اظهارنامه انحلال خود را تهیه و به سازمان امور مالیاتی اعلام نمایند .

شرکت ها یا افرادی که معاف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند آیا موظف به دریافت گواهینامه می باشند ؟

این شرکت ها باید اظهارنامه مالیاتی خود را تهیه و تنظیم و ارسال نمایند اما موظف به دریافت گواهینامه مربوط به آن نیستند .

شرکتهایی که فقط شماره ثبت دارند و فعالیت اقتصادی نداشته اند در مورد گواهینامه VAT  باید چکار کنند ؟

شرکت هایی که شرایط این چنینی داشته و فاقد هر گونه فعالیت مالی هستن باید اظهارنامه مالیاتی را تکمیل و ارسال کرده اما نیازی به دریافت گواینامه ارزش افزوده نخواهند داشت اما حتی اگر یک معامله هم انجام بدهند باید برای دریافت ارزش افزوده آن گواهینامه گرفته باشند و غیر از ان باشد تخلف محسوب میشود .

گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده همانطور که در بالا اشاره شد یک مجوز برای فعالیت های مالی و دریافت و پرداخت مالیات مربوط به ان است . همانطور که شما بدون گواهینامه رانندگی حق رانندگی نداشته و در صورت انجام آن مشمول جریمه های سنگین خواهید شد یا حتی ماشین شما توقیف می گردد در مورد گواهینامه VAT  هم همینطور بوده و فعالیت مالی و دریافت و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده غیر قانونی محسوب میشود .

مودیان عزیز می توانند در این خصوص و سایر امور مالی و مالیاتی خود با شرکت خدمات مالی و حسابداری محاسبان تلاشگر خبره مشورت کرده و اطلاعات تخصصی در این خصوص را دریافت نمایند و یا کلیه امور مالی خود را با اطمینان به این موسسه بسپارند .

 

6 پاسخ ها
 1. حسین
  حسین می گوید:

  سلام دوسوال دارم
  ۱-شرکتهایی که معاف از مالیات هستند گواهی گرفتن لازم است؟؟
  ۲-شرکتهایی که مشمول مالیات هستندوما ازشون خرید میکنیم ولی درفاکتورهاشون ارزش افزوده نداره چطور باید رفتار بشه؟/؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 14 =